Aanpassing afdrachten vanaf 1 januari 2026
Vanaf 1 januari 2026 past CROW het afdrachtpercentage en het maximumbedrag aan voor de bijdrage van RAW-, geïntegreerde en hybride contracten. Deze wijziging is voor ons als kennisplatform noodzakelijk om te blijven inspelen op actuele uitdagingen, zoals de renovatie- en vervangingsopgave, krapte op de arbeidsmarkt, AI, digitalisering en verduurzaming. De aanpassing van de afdracht levert een investeringsimpuls op, die rechtstreeks worden ingezet voor kennisontwikkeling en de praktische toepassing daarvan in de infra- en mobiliteitssector.
CROW actualiseert deze kennis continu, onder andere via publicaties, cursussen en bijeenkomsten. Door slim gebruik te maken van digitaliseringstoepassingen, innovaties sneller te verwerken en de kennis verder te standaardiseren, blijft de kennis actueel en direct toepasbaar. Want onze kennis creëren we voor én met de sector.
Zo investeren we samen in de verdere ontwikkeling van onze dienstverlening. Door de kennis toe te passen, dragen we samen bij aan onder andere efficiëntere samenwerking, duurzame projecten en gestandaardiseerde methodes die uiteindelijk resulteren in een veilige en duurzame fysieke leefomgeving.
De invloed van digitalisering
CROW-directeur Pieter Litjens vertelt over de noodzaak tot investeringen: "We zien een enorme invloed van digitalisering, dataficering en AI. Ik denk dat we nog geen 5% hebben gezien van wat er allemaal gaat gebeuren de komende vijf jaar. Wat op dit moment ‘Praktische kennis direct toepasbaar’ is, kan in de vorm waarin we het nu aanbieden over vijf jaar achterhaald zijn. Wij zien daarom dat er een enorme noodzaak is om te investeren. Zodat de sector de kennis uiteindelijk ook efficiënter kan toepassen."
Lees het volledige interview met Pieter
Nieuwe percentages, maximumbedragen en overeenkomst
Deze wijzigingen zijn per 1 januari 2026 van kracht:
- Het afdrachtpercentage over RAW, geïntegreerde en hybride contracten wordt aangepast van 0,15% naar 0,25%.
- Het maximumbedrag wordt aangepast van € 55.000,- naar € 65.000,-.
- Over de op basis van een raamovereenkomst verstrekte deelopdrachten gaat het maximumbedrag van € 13.750,- naar € 16.250,- per jaar.
- Alle bestaande RAW en Pro-Contract-gebruikersovereenkomsten worden op 1 januari 2026 vervangen door een nieuwe ProContract-gebruikersovereenkomst
- De afdracht voor Fonds Fysieke Leefomgeving blijft gelijk (0,15%).
Dit betekent dat alle bestekken die je vóór 1 januari 2026 registreert in de Registratiemodule onder de huidige voorwaarden vallen. Alle bestekken die je op of na 1 januari 2026 in de CROW Registratiemodule registreert, vallen onder de nieuwe voorwaarden. Dit is onafhankelijk van de versie van de Standaard RAW Bepalingen die wordt toegepast.
Vervanging ProContract-overeenkomst
Vanaf medio augustus ontvangen overeenkomsthouders een nieuwe ProContract-overeenkomst. De overeenkomst gaat in op 1 januari 2026. Daar komt bij dat de CROW ProContract-tool vanaf januari 2026 niet meer beschikbaar is. In dit nieuwsbericht lees je daar meer over.
Op deze pagina staat meer informatie over de aanpassing in de vorm van vragen en antwoorden. Het nieuws over deze aanpassing delen we ook via crow.nl, raw.nl, onze nieuwsbrieven en LinkedIn.
Met vragen of andere opmerkingen kan je contact opnemen met de afdrachtenadministratie via afdrachtenadministratie@crow.nl of de helpdesk.