Nieuwsbericht

Nieuw percentage bijdrage RAW-systematiek: hier moet je op letten

19 december 2025 | 2 minuten lezen

Vanaf 1 januari 2026 geldt een nieuw percentage voor de bijdrage RAW-systematiek: 0,25% van de aannemingssom. Dit vervangt het huidige percentage van 0,15%. Het moment van registratie van het bestek is bepalend voor welk percentage van toepassing is. 

Registratiedatum is leidend 

In de Standaard RAW Bepalingen 2025 is vastgelegd dat de registratiedatum in de CROW Registratiemodule bepaalt welk afdrachtpercentage geldt. Wordt een bestek op of na 1 januari 2026 geregistreerd? Dan is het nieuwe percentage van 0,25% van toepassing. 

Overgangsperiode: niet overal direct 0,25% 

Gegadigden en inschrijvers zullen vanaf 1 januari 2026 steeds vaker het nieuwe percentage op inschrijvingsstaten tegenkomen, maar niet in alle gevallen. Tussen registratie en publicatie van een bestek kan namelijk tijd zitten, bijvoorbeeld door het wachten op vergunningen of vrijgave van projectbudget. Een bestek dat vóór 1 januari 2026 is geregistreerd maar pas daarna wordt gepubliceerd, valt nog onder het oude percentage van 0,15%. 

Daarnaast speelt de gebruikte bestekschrijfsoftware een rol. De meest actuele softwareversies passen het percentage automatisch aan op basis van de registratiedatum. Bij oudere softwareversies is deze automatische correctie niet mogelijk en kan op de inschrijvingsstaat nog 0,15% vermeld staan, ook wanneer het bestek op of na 1 januari 2026 is geregistreerd. 

Geen eigen correcties doorvoeren 

Staat op een inschrijvingsstaat bij een bestek dat op of na 1 januari 2026 is geregistreerd nog het oude percentage van 0,15%? Dan is het inschrijvers uitdrukkelijk niet toegestaan om hiervoor zelf een correctie door te voeren. Een dergelijke correctie kan ertoe leiden dat de aanbesteder de inschrijving als ongeldig afwijst. 

Correctie vindt plaats na opdrachtverlening 

Direct na opdrachtverlening vult de opdrachtgever in de CROW Registratiemodule de opdrachtgegevens aan met de contactgegevens van de aannemer, de aannemingssom en de datum van opdrachtverlening. Blijkt op dat moment dat onterecht een percentage van 0,15% is gehanteerd, dan volgt correctie. Het verschil tussen het oorspronkelijk berekende bedrag en het daadwerkelijk verschuldigde bedrag wordt door de opdrachtgever als extra declaratie aan de aannemer vergoed, nadat de aannemer het correcte bedrag aantoonbaar aan CROW heeft overgemaakt. 

Conclusie 

Houd bij inschrijving op een RAW-bestek altijd het percentage aan dat vermeld staat op de inschrijvingsstaat. 

Het registeren van nieuwe RAW-bestekken vanaf 1 januari 2026 is alleen mogelijk als je de nieuwe ProContract-overeenkomst hebt ondertekend. Meer daarover lees je in dit nieuwsbericht